Hepimizin zor zamanları olmuştur. Hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde her şeyin ters gittiğine şahit olmuşuzdur. Böyle anlarda hayat biri bir seçim yapmaya zorlar. Yapacağımız seçim, bir şeyleri kabullenmekle değiştirmek arasındadır genellikle.
Kabullenmeyi seçenler, kendilerini koşullara teslim eder ve bayrakları indirip oyunu terk ederler.
Değiştirmeyi seçenlerse, koşulları yeniden tanımlar ve ellerinden gelenin de fazlasını yaparak, hayatın akış yönünü değiştirmeyi başarırlar.
Hayatın akışını değiştirmek kolay değildir, hatta genellikle zordur. Ancak bir şeyleri değiştirmeyi seçenler, zor olan bir şeyi başarmaktan büyük bir keyif alırlar.
Zorlukların amacı size kendinizi kötü hissettirmek, ne kadar güçsüz olduğunuzu yüzünüze haykırmak ve hayatınızı olabilecek en kötü duruma getirmek değildir.
Zorlukların amacı sizin büyümenizi sağlamaktır. Zorluklar sizi güçlendirmek için karşınıza çıkarlar. Her zorluk içinde bir armağan barındırır. Bazen o hediyenin kutusu berbattır. Ama kutunun içinde, hayal bile edemeyeceğiniz güzellikler sizi bekliyordur.
O halde şimdi bir karar vermelisiniz. Kendini koşullara teslim eden birisi olarak mı kalacaksınız? Yoksa her ne yaşamış olursanız olun koşulları kendinize göre değiştirip zor olanı başaran biri mi olacaksınız?
Zor zamanları kendi lehinize çevirmek için şunları yapabilirsiniz;

– Öncelikle kimsenin sizinle bir alıp veremediği olmadığına inanmalısınız.
– Pes etmeyi düşündüğünüz anda kendinize şunu sorun, “Her yolu denedim mi? Gerçekten pes etmek zorunda mıyım?”
– İstediğiniz geleceği zihninizde her an canlı tutmaya çalışın. Bazen hayalleriniz, bugünkü zorlukları aşmak için en büyük yardımcınız olabilir.
– Zihninizi sürekli olarak çözüme odaklayın. En muhteşem çözümler, en büyük sorunların arasından çıkar. Buna tüm kalbinizle inanın.
– Şu ana kadar başardığınız şeylere, mutlu olduğunuz zaman dilimlerine odaklanın.
– Kendinizle olan konuşmalarınızı yapıcı bir hale dönüştürün. “Neden bu benim başıma geldi?” demek yerine, “Bunu nasıl değiştirebilirim?” diye sorun kendinize.
– Başaracağınıza dair inancınızı hep canlı tutun. Siz kendinize inanmıyorsanız, hiç kimse size inanmaz.

Hayatın, insanların ve koşulların sizinle bir alıp veremediği yok. Herkes sizin ona yüklediğiniz rolü profesyonel bir biçimde oynuyor. Siz düşüncelerinizi değiştirdiğinizde, hayatınızdaki koşullar ve oyuncular da değişecektir. Siz değiştiğinizde, yaşamınız tam anlamıyla mükemmel olacaktır.
Ve siz bu hayatı fazlasıyla hak ediyorsunuz.

Mustafa Çay