NLP NEDİR?

NLP Nedir?

NLP’nin açılımı, Neuro Linguistic Programming, sinir sistemimizi, iletişim kanallarımızı yararlanarak programlamak anlamına gelmektedir.

NLP’nin Neuro bölümü, bütün hislerimizi, düşüncelerimizi ve bunların vücudumuz üzerindeki etkilerini içine alır. Canımız sıkıldığı zaman başımız ağrır. Başımız ağrıdığında canımız sıkılır. Bütün bunlar, düşüncelerimizin vücudumuz ve sinir sistemimiz üzerindeki yansımalarıdır. NLP ile, düşüncelerimizi ve duygularımızı yön verebiliriz. Bütün içsel süreçlerimiz için, uygulanabilecek bir NLP tekniği vardır.

NLP‘nin Linguistic kısmı, kendimizle konuşmalarımızı, duyduklarımızı, dinlediklerimizi içine alan iletişim alt yapısıdır. Kendi kendimizle konuşmalarımız bazen bizi çıkmaza sokabilir. Uzun süre bir acı dolu durumu kendi kendimize tekrar ettiğimizde, bu durum var olan sorunu daha da abartır. NLP’nin Linguistic kısmı, kendi kendine konuşmalarımızı yeniden düzenlememizi sağlar.

Programming kısmı ise, bütün bu değişim süreçlerini, etkili ve kalıcı bir alışkanlık olarak bilinçaltımıza yer edindirme sürecidir. Bir şeyi bir kez yapmak ya da düşünmek, onu hayatımızı sonuna kadar yapacağımız anlamına gelmez. Programlama kısmı, değişimi gelecekte de yaşamamızı sağlayacak olan alışkanlık kalıplarını oluşturmamızı sağlar.

NLP bir terapi(iyileştirme) yöntemi değildir. Ancak bir terapiden çok daha hızlı ve kalıcı olarak sorunları çözebilmektedir. NLP bir gelişim ve değişim modelidir. İnsanlara sağlıklı düşünmelerini, duygularını kontrol edebilmelerini ve bu değişimi kalıcı bir hale getirebilmelerini öğretir.