Ankara NLP Eğitimi

NLP’nin doğrudan geleneksel düşünceye meydan okuduğu ikinci yol şu görüşüyledir: Dikkatimizi öncelikle problemden ziyade çözüme vermeliyiz. Hepimiz problemlerin analiz edilmeyi ve tartışılmayı gerektirdiğini öğrenmiştik. Bu yüzden belirtiler ve sebepler de araştırılmalıydı. Yalnızca yapabildiğimiz kadarıyla problemi tüm yönleriyle iyice incelediğimizde muhtemelen sonuçları aramaya başlayabiliriz.
Mükemmellik üzerine çalışırken NLP’nin kurucuları, mükemmel insanların dikkatlerini daha çok neyin yanlış olduğuna değil, arzulanan sonuca bir şeylerin nasıl olmasını istediklerini verdiklerini keşfettiler. Problem iyice araştırılmak yerine sadece netleştiriliyor ve bundan sonra ideal çözüm mümkün olduğunca dolaylı bir şekilde tanımlanıyor. Bundan sonra ideal çözümlerini gerçekleştirmelerine yardım edebilecek stratejiler üzerinde çalışabilirler.Bu görüş gelenekle ve pratikle çelişmesine rağmen yine de mantıklıdır.

Ankara NLP Eğitimi ile Problem Analizi

Eğer problemin analizine çok fazla enerji harcarsak onu çözmek için daha az enerjimiz kalır. Dahası, ona dikkatimizi gereğinden fazla vererek gözümüzde büyümesine ve ondan kurtulmanın daha da zorlaşmasına sebep olabiliriz. Son olarak, probleme ondan kutulanacak bir şey gibi yoğunlaşarak, çoğunlukla tam olarak onun yerine neyi geçirebileceğimizi netleştiremeyiz. “Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak.” Atasözüyle kastedilen duruma düşmemiz bir rastlantı değildir.
Tekrar belirtirsek, bakış açısının problemden çözüme kayması aynı zamanda kendi deneyimlerimizin bir kısmında yankılanır. Çünkü bir zamanlar hepimiz “iyi bir form”da olmuşuzdur. Örneğin; genel olarak günümüz oldukça iyi gittiğinde, toplantılardan biri korkunç da geçse, ona oldukça pozitif bir tepki verebiliriz. Bir şeyle kötü gittiği için ıstırap çekmek yerine onun nasıl olmasını istediğimizi düşünebiliriz ve hatta durumu düzeltmek için hemen harekete geçebiliriz.