Ankara NLP Eğitimi

Hem içsel hem de dışsal olarak neler olduğunun farkında olmak sizi çok daha etkili kılacaktır. Birçok insan içsel olarak oluşturulan bilgileri önemsememeyi öğrenmiştir. Hâlbuki bu ulaşabildiğimiz en doğru ve en önemli bilgi kaynaklarından biridir. “His” alışıldık durumdan biraz farklı bir şeydir ya da yenice tanıştığınız birisinin yanında pek rahat olamazsınız veya bazı teklif ya da ricalara “Evet” derken belirsiz bir gönülsüzlük içerisindesinizdir. Görmezden geldiğiniz tüm bu şeyler sizin zararınızadır.

Ankara NLP

Altın kural dikkat etmektir. Bir kere bunu yapma alışkanlığı kazandıktan sonra, duygularınızın sebeplerini çok daha açık gör-meye başlayacaksınız. Başlangıçta, tepki vermeden önce kendinize zaman tanımanız gerekebilir. Böylece duygularınız bilinçli zihninizin anlayabileceği bir dile “çevrilebilir” ve bir kararı kelimelerle ifade edilmiş bir şey olarak karşınızdakine iletmeniz çok daha kolay olur.
Yüzümüzü kendi cevaplarımıza döndüğümüzde, orada ne kadar zengin bir bilgi kaynağı olduğunu fark ederiz. Yeteneklerinizi geliştirerek, karakteristiğiniz olarak yapmış olduğunuz şeyleri yapış tarzınıza dikkat etmenin faydalarını göreceksiniz. Başlangıç için size üç sorumuz var:
1.”Zihninizde resimler görme” “onların neye benzediklerini hissetme” ya da ” onların seslerini işitme” eğiliminde misiniz? Her şey için aynı temsil sistemini kullanmayı mı tercih ediyorsunuz? Yoksa örneğin azarlandığınız zaman işitsel betimlemeyi tercih ederken iyi yaptığınız bir şey de görsel olanı mı kullanıyorsunuz? Bu soruların tam olarak doğru cevapları yoktur fakat birisi sizi denetim altına aldıktan sonra kendinize güveninizi yeniden kazanmak istiyorsanız sizin için en etkili olan yolu bilmeniz yararlı olacaktır. Zihninizde işittiğiniz eleştirileri değiştirmek ya da kalp gözünüzle gördüğünüz resimlerin başarısını güçlendirmek için neyin daha etkili olduğunu keşfetmeniz için deneyime ihtiyacınız olabilir. Ya da her ikisinin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyabilirsiniz: Film müziğiyle zenginleştirilen video.

Ankara NLP Eğitimi Hangi Durumlarda İşimize Yarar ?

2.Ne gibi olaylar ya da olaylar dizisi sizde iyi duygular ya da kötü duygular uyandırır? NLP içsel ve dışsal olaylar dizisinin çok önemli olduğunu gösterdi. Örneğin bir yanlış yapmışsanız ve hemen sonra bu sebeple kendinize kızmışsanız ve bu sebeple kendinizi kötü hissetmişseniz (aksiyon-iç diyalog hoşa gitmeyen kinestetik his) şu tarzların biriyle anî bir farklılık oluşturabilirsiniz:
a) İç diyalogunuzda kendinizi cesaretlendirerek ya da
b) Yaptığınız hatayı düzelten bir resmi zihninize ekleyerek. Her ikisi de yukarıdaki diziyi değiştirebilir ve farklı bir duyguyu uyandırabilir.
3.İç diyaloglarınız hakkında ne biliyorsunuz? İç diyalog genellikle çok etkilidir. Zihninizden geçen bu sözleri ve yorumları yakalamanız ve iç “sesinizin” nereden geldiğini kendinize sormanız yararlı olabilir.
• Bu sebeple kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
• Diğer insanların sesleri de diyaloglarınızın bir parçası oluyor mu?
• Yorumlar geçmişte size gerçekten söylenmiş olan bir şeylerin tekrarı mı?
• Birisi şu anda sizinle birlikte olsa onun ne söyleyebileceği ile ilgili bir hayaliniz var mı?
Bu tarz kişisel araştırmalardan elde edebileceğiniz bilgi uygun NLP araçlarıyla birlikte ele alınırsa size kullanabileceğiniz bir dizi önemli materyal sunar gerçekleştirmeniz, gerçekten istediğiniz şeyleri yapmanız için bu sizin kişisel temelinizdir.