Özgüven kelimesini masaya yatırdığınız zaman, öz ve güven adlı iki kelimeye daha ulaşırsınız. Özgüven, kişinin özünde, tüm benliğinde var olan bir güven duygusu anlamına gelir. Özgüven öylesine güçlü bir duygudur ki, bu güveni içinde oluşturmayı başaran birisi, artık gücünü başka bir kaynaktan almaya ihtiyaç duymayacaktır.

Özgüveni olan bir insan, bütün düşünce ve duyguları üzerinde tam bir hâkimiyet kazanmıştır.

Bizler kendi düşüncelerini kurgulayabilen ve sonra düşünceleri üzerinde istediği değişikliği yapabilen canlılarız. Kendimizle ilgili vardığımız tüm yargılar bizim kontrolümüzdedir. Neye inanıyorsak ve neyin peşinden gidiyorsak, hayatımız o yönde şekillenecek ve eylemlerimiz de buna paralel bir biçimde değişecektir.

Düşüncelerimize hâkim olma sürecinde en büyük düşmanımız, kendi gücümüzü görmezden gelme ve benliğimizin bazı parçalarını reddetme hatasına düşmemizdir. Kendimizi olduğumuz halimizle kabul etmemek, beraberinde çok büyük bazı sorunlara yol açar. Bir ortama girdiğiniz zaman kendinizi oraya ait hissetmezsiniz, birileriyle konuşurken fikirlerinizin önemsenmediğini düşünürsünüz, insanlarla aranızda duvarlar örersiniz ve kendinizi her an her yerde savunma durumunda gibi hissedersiniz.

Özgüveniniz azalmaya başladıkça, kendinizi ya da çevrenizdeki insanları suçlar, olayların sizin kontrolünüzde olmadığını düşünür ve gittikçe daha çok içinize kapanırsınız.

Özgüven eksikliği hikâyesi, her insanda farklı bir biçimde başlamış olabilir. Sonuçları ise genellikle aynıdır. #özgüven #kendinegüven