Yazdır

Tek Kollu Şampiyon

Tek Kollu Şampiyon

 

"Çocuğun en büyük hayali ünlü bir karateci olmaktı. Günün birinde talihsiz bir kaza sonucu sol kolunu kaybetti. Ailesi çocuklarını mutlu etmek için, en büyük hayalini gerçekleştirmek üzere bir karate hocası tutarlar.

Hoca ilk derste, çocuğa rakibinin sağ kolunu tutup, üstünden savurma hareketini gösterir. İkinci, üçüncü ve hatta sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yaparlar.

Çocuk bir gün hocasına "Hocam ben bu durumdan çok sıkıldım, artık başka bir harekete geçemez miyiz?" der. Hoca bu isteği kabul etmez ve bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyler. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki; hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordur.

Bir gün hocası, elinde bir kağıtla gelir. Kağıtta çocuğun karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordur. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sorar: “Ben sadece tek bir hareket biliyorum, kesinlikle kaybederim”

 

Hocası ise; “Sen sadece öğrettiğim hareketi yap” cevabını verir.

Çocuk ringe çıkar ve hocasının öğrettiği tek hareketle rakibini yere serer. Hatta o tek hareketle finale kadar yükselir. Finalde karşısına kendisinin iki katı irilikte bir rakip çıkar. Önce çok korkar ama bildiği hareketi yaparak son rakibini de yener ve şampiyon olur.

Sevinçle hocasının yanına koşar ve sorar: “Hocam nasıl oldu anlamıyorum, sadece tek bir hareket biliyorum, bir tek kolum var ve şampiyon oldum”

 

Hocası çocuğa bakar ve der ki: “Senin yaptığın hareket, dövüş sporlarındaki en zor hareketlerden biridir ve bu hareketin de tek savunması vardır; o da, rakibin sol kolunu tutmaktır!"

 

İlgili Yazılar

Hayallerden Sıfır Almak İnsan Düzelince Tüm Dünya DüzelirBaşarısızlık Yoktur, Sadece Sonuç Vardır

 Mustafa Çay Akademi İletişim

 

| + - | RTL - LTR
i-NLP - Inovatif NLP & Coaching by Mustafa Cay Akademi Lisans Bilgileri