Yazdır

Tek Kollu Şampiyon

Tek Kollu Şampiyon

 

"Çocuğun en büyük hayali ünlü bir karateci olmaktı. Günün birinde talihsiz bir kaza sonucu sol kolunu kaybetti. Ailesi çocuklarını mutlu etmek için, en büyük hayalini gerçekleştirmek üzere bir karate hocası tutarlar.

Hoca ilk derste, çocuğa rakibinin sağ kolunu tutup, üstünden savurma hareketini gösterir. İkinci, üçüncü ve hatta sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yaparlar.

Çocuk bir gün hocasına "Hocam ben bu durumdan çok sıkıldım, artık başka bir harekete geçemez miyiz?" der. Hoca bu isteği kabul etmez ve bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyler. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki; hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordur.

Bir gün hocası, elinde bir kağıtla gelir. Kağıtta çocuğun karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordur. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sorar: “Ben sadece tek bir hareket biliyorum, kesinlikle kaybederim”

 

Hocası ise; “Sen sadece öğrettiğim hareketi yap” cevabını verir.

Çocuk ringe çıkar ve hocasının öğrettiği tek hareketle rakibini yere serer. Hatta o tek hareketle finale kadar yükselir. Finalde karşısına kendisinin iki katı irilikte bir rakip çıkar. Önce çok korkar ama bildiği hareketi yaparak son rakibini de yener ve şampiyon olur.

Sevinçle hocasının yanına koşar ve sorar: “Hocam nasıl oldu anlamıyorum, sadece tek bir hareket biliyorum, bir tek kolum var ve şampiyon oldum”

 

Hocası çocuğa bakar ve der ki: “Senin yaptığın hareket, dövüş sporlarındaki en zor hareketlerden biridir ve bu hareketin de tek savunması vardır; o da, rakibin sol kolunu tutmaktır!"

 

İlgili Yazılar

Hayallerden Sıfır Almak İnsan Düzelince Tüm Dünya DüzelirBaşarısızlık Yoktur, Sadece Sonuç Vardır

 Mustafa Çay Akademi İletişim

 

| + - | RTL - LTR

Web Sayfamız Hakkında

Bu web sayfasında söz edilen bilgiler NLP, Koçluk ve Kişisel Gelişim temellerine dayanmaktadır. NLP Eğitimleri, Koçluk Eğitimleri, Kitap ve Subliminal CD Programlarımızda, bireylerin güçlenmelerini amaçlayan, duygu ve düşüncelerine hakim olmalarını sağlayan bilgiler paylaşmaktayız. NLP Eğitimi, Koçluk Eğitimi, Kişisel Gelişim,  Motivasyon, İletişim, Özgüven konularında yaptığımız çalışmalarımızın hiçbiri, tıbbi tedavi değildir. Paylaşılan bilgiler ve yapılan çalışmalar, tıbbı tedaviye olumlu anlamda destek sağlayabilir. Ancak herhangi bir tıbbi rahatsızlığınız varsa, lütfen bir tıp hekimine başvurunuz. 

Mesafeli Satış Sözleşmesi │ Ödeme ve Teslimat │ Gizlilik ve Güvenlik │ Garanti ve İade Şartları │ Kullanım Koşulları │ Hesap Bilgileri │ Havale Bildirim Formu 

Koçluk │ Koçluk Nedir? │ Koçluğun Amaçları │ Koçluk Nasıl Doğdu? │ Koçluk Süreci │ Koç Ne Yapar? │ Koçluğun Kökeni │ Yaşam Koçu Kimdir? │ Koça İhtiyacım Var mı? 

NLP Nedir? │ NLP Tarihçesi │ NLP Varsayımları │ NLP Programları │ NLP Açılımı │ NLP Temelleri │ NLP'nin 4 Bacağı │ NLP'nin Faydaları │ NLP Modeli 

Özgüven Eksikliği Nedir? │ Özgüven Eksikliği Nasıl Başlar?│ Özgüven Eksikliği İçin Koçluk │ Özgüven Telkinleri │ Özgüven Nasıl Kazanılır? 

i-NLP - Inovatif NLP & Coaching by Mustafa Cay Akademi Lisans Bilgileri