kendi_kendine_kocluk_sosyal_fobi

Kendi Kendine Koçluk: Sosyal Fobi

Milyonlarca insan, dışarıdaki muhteşem, cıvıl cıvıl hayatı, perdeyi bile aralamadan, pencerenin arkasından izlemekle yetiniyor.

Milyonlarca insan, yaşayacakları rüya gibi bir yaşamı, kendi elleriyle karanlığa mahkûm ediyor.

Her gün milyonlarca hayal, çöp kamyonlarına yükleniyor ve imha edilmeyi bekliyor…

İnsanlık tarihi boyunca, kaç Edison, kaç Mozart, kaç Sabancı, kaç Cem Yılmaz ve kaç Tarkan tarihin tozlu sayfalarında yok olup gitti acaba?

Kaç kişi, sırf utandığı için, rahat olamadığı için ve çekindiği için yoldan geri döndü.

Kaç tane destan gibi aşk, sırf bu yüzden başlayamadan tarih oldu?

 

Sosyal Fobi Nedir?

 

Sosyal fobi, halk arasında “utangaçlık” olarak da bilinir. Kökenleri çocukluk dönemlerine dayanır. Gizlenme, kaçma, sosyal bir ortamda bulunmama, sürekli izlenme korkusu gibi belirtilerle kendini gösterir.

Sosyal fobi Amerika’da insanların en sık uzman desteği aldıkları konuların başında gelir. Hatta çoğu insan, bir topluluğa konuşma yapmak yerine, avuç dolusu böceği yemeyi bile tercih edeceklerini söylemektedir.

Sosyal fobi, insanların arasında rezil olma, küçük düşme gibi sebeplerle, bilinçaltı zihnimizin bizi korumasından başka bir şey değildir.

Sosyal fobi yaşayan kişiler, geçmişte büyük olasılıkla bir topluluk içerisinde küçük düşmüş yada rencide olmuşlardır. Zaman içerisinde bu durum yenilmediği taktirde, sosyal fobi ortaya çıkar.

Sosyal fobi, yani içe kapanma ve insanlardan uzak durma problemi, kişinin yaşamındaki en büyük kaoslardan birisi olabilir. Fırsatları kaçırmasını, iş tekliflerini değerlendirememesini, sevdiği insana açılamamasını sağlar.

Ancak güzle haber şudur ki, sosyal fobi genetik bir rahatsızlık yada bir virüs değildir. Tamamen zihnimizde yapacağımız birkaç küçük oyunla değiştirebileceğimiz bir durumdur. Sosyal fobiye sebep olan şeyler yıllar içerisinde kazanılan alışkanlıklardır. Ama bu alışkanlıklar bir işe yaramaz. Eğer o işe yaramayan alışkanlıkları yenileriyle değiştirebilirseniz, sosyal fobi tarihe karışacaktır.

Üstelik bunu dünyada başaran ilk kişi de siz olmayacaksınız.

Sosyal fobi yenilebilir. Tamamen ortadan kaldırılabilir. Ve NLP bize bunun en etkili araçlarını sunar. Sosyal fobiden kurtulmak için, bireysel koçluk programlarımız yada eğitimlerimiz size yardımcı olabilir.

 

Sosyal Fobi Nasıl Başlar?

Sosyal Fobi, zaman içerisinde oluşur. Bunda ailenin ve çevrenin çok büyük faktörü vardır. Çoğu sosyal fobi durumunda aile tamamen suçludur. Ama hiçbir anne baba, çocuğuna zarar vermek istemez. Zaten anne babaların yaptığı en büyük hata da budur. Çocuklarını korumak adına onlara çok büyük zarar verirler.

Çocuk büyümeye başladığı dönemden itibaren, eğer kendine güvenmesini engelleyecek telkinlere ve davranışlara maruz kalırsa, kendini ifade etmek istediği her defasında durdurulursa, bir toplum içerisinde başka birisiyle kıyaslanırsa, sosyal fobinin temelleri de sağlam bir şekilde atılır.

Güven ve sevgi ortamında yetişen bir insanda, sosyal fobinin ortaya çıkması çok zordur. Eğer kimse sizi dinlemezse, sizin fikirlerinizi kimse ciddiye almazsa, toplum içerisinde kimse sizinle ilgilenmezse, bir de bunun üzerine aşağılayıcı telkin ve davranışlara maruz kalırsanız, en sonunda kendinize koyacağınız teşhis sosyal fobidir.

Bazı insanlar yukarıda söz ettiğimiz durumlardan daha da güçlenerek çıkarlar. Bazıları her şeyi içine atar ve inanılmaz hassas davranırlar. Bazı insanlarsa, aşırı öfkeli bir tutum sergilerler.

Sosyal fobi, içinize attığınız yada öfkelenip dışarıya patladığınız durumlar için geçerlidir. İkisi de istenen şey değildir. İstediğimiz, her ortamda duygularınızı kontrol ederek tepki vermenizdir.

Olumsuz telkinlere maruz kaldıkça, kişi zayıflamaya ve kendine olan güvenini daha da kaybetmeye başlar. İşte bu noktadan itibaren kendisini toplumdan soyutlar ve sonra da sosyal fobi, artık bir gerçek haline dönüşür.

 

Sosyal Fobi Nasıl Yok Edilir?

 

Sosyal Fobi, eskiden yaptığınız her şeyi değiştirerek yok edilir. Eskiden nasıl düşünüyorsanız, artık daha farklı düşünmelisiniz. Eskiden nasıl konuşuyorsanız, artık daha farklı konuşmalısınız. Daha farklı yürümeli, daha farklı davranmalısınız.

Geçmişte yaşadıklarınız sizi bu duruma getirdi. Ama bu geleceğinizin de böyle olacağı anlamına gelmez. Değişim için her zaman vaktiniz vardır. Hatta son nefesinizden bir saniye öncesine kadar bile vaktiniz vardır.

O halde şimdi bir karar vermelisiniz. Artık hayatınızı bu kaosla mı yaşayacaksınız, yoksa her şeye yeniden mi başlayacaksınız. Eğer her şeye yeniden başlama kararını verir ama yine de eskiden yaptığınız şeyleri yaparsanız, sonuç alamazsınız.

NLP yöntemleri ile, geçmişteki bütün olumsuz duygularınızdan kurtulmanız mümkündür. İlk önce bu adımı atabilirsiniz. Yeni bir yolda yürümek için, eski yoldan vazgeçmelisiniz. Geçmişte attığınız adımlar, sizi geleceğe götürmez.

Eğer bir destek almak şu anda sizin için mümkün değilse, web sayfamızdaki “Online Koçluk” bölümüne göz atın. Yaşadığınız sorunlarla ilgili mutlaka bir çözüm bulacaksınız.

İçinden çıkamadığınız durumlarda ise, Mustafa Çay Akademi ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Şimdi bir karar verin. Artık eskisi gibi olmayacağınıza, kendinizi toplumdan soyutlamayacağınıza, karşınıza çıkan fırsatları geri tepmeyeceğinize dair güçlü bir karar verin.

Kararınız ne kadar güçlü olursa, değişim o kadar çabuk gerçekleşir. Şunu unutmayın ki, hiçbir ilaç, hiçbir terapist, hiçbir kitap, sizin vereceğiniz güçlü bir karardan daha etkili olamaz!

 

Sosyal Fobi İçin NLP Eğitimi

 

Sosyal Fobi’den kurtulmak için eğitim programlarımızdan faydalanabilirsiniz. Bu eğitimler sizin her alanda güçlenmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. NLP uygulamaları, sosyal fobiden en kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olur.

 

NLP Eğitimleri sosyal fobi konusunda size şu faydaları sağlar;

-İçsel temizlik

-Duygularınızın altında yatan bilinmezler

-Her durumda kendini ifade edebilmek

-Hayır diyebilmek

-Özgüveni yeniden kazanmak

-Geçmişle olan bağları koparmak

-Geleceğin bilinmezliğinden kurtulmak

-Etkili bir iletişim için püf noktaları

-Gizli iletişim ve ikna taktikleri

-İnsanların arasında rahat olabilme

-Nefes çalışmaları

-Meditasyon uygulamaları

-Korkuları silme becerisi

-Duruş, ses, diksiyon ve beden dili çalışmaları

-Güçlü bir duruş sergilemek

 

Sosyal Fobi İçin Kitap Tavsiyeleri

 

Kitabın Adı

Kendi Yolunuzdan Çekilin

İnsan İlişkilerinde Kendine Güç ve Güven

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

Dört Dörtlük İletişim

Renkli Prensler

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor

Bedenin Dili

Aldatmaya Gittim Dönücem

Acaba Kiminle Evlensem

 

Sosyal Fobi İçin Koçluk

 

Sosyal Fobi için yapılan koçluk çalışmaları, hayata yeniden başlamanızı sağlayabilir. Çünkü hayatta yaptığımız her şey, diğer insanlarla nasıl iletişim kurduğumuza bağlıdır. İnsan ilişkileriniz zayıfsa, bilginizin ya da yeteneklerinizin pek bir önemi yoktur.

Bu bakımdan sosyal fobiden kurtulmanız kesinlikle çok önemlidir.

 

Sosyal Fobi Koçluğu şu konularda size fayda sağlar;

-Kendinizi ifade etmenizin önündeki engelleri kaldırmak

-İnsanların karşısında dik durabilmek

-Gerektiğinde “hayır” diyebilmek

-Etkili iletişim taktikleri

-İnsanların size evet demelerini sağlamak

-İkna becerileri

-Heyecanı kontrol etmek

-Sahne korkusunun yenilmesi

-Küçük ya da büyük bir gruba konuşma yapabilmek

-Özgüven çalışmaları

-İnsanların gözlerini okuyabilmek

-Telepatik iletişim

-Kendine güven duygusu

-Duruş, ses ve beden dili çalışmaları

-Hızlı durum değişikliği

-Duygusal hâkimiyet